Jesteś miłośnikiem grzybów, ale nie zawsze masz ochotę chodzić po nie do lasu: To żaden problem. Możesz je łatwo wyhodować w swoim ogrodzie.

Dla wielu osób zbieranie grzybów stanowi formę odpoczynku lub też rozrywki. Niektórzy kochają je do takiego stopnia, że podczas spaceru widok maślaków bądź kurków jest dla nich czymś niesamowitym, czymś, co sprawia im wiele radości.

Grzyby nie muszą rosnąć tylko w lesie. Jeśli chciałbyś je mieć bliżej siebie, to świetnym pomysłem będzie ich uprawa w twoim ogrodzie. W Tym artykule dowiesz się jak to robić.

 

Co powinieneś wiedzieć o uprawie grzybów w ogrodzie?

Podstawą są sprzyjające warunki środowiskowe. W twoim ogrodzie nie może zabraknąć wilgoci oraz odpowiednio wysokiej temperatury. Dookoła mile widziane są drzewa, takie jak dąb, sosna czy też brzoza. Wyróżnia się trzy sposoby rozmnażania grzybów: dyspersyjny, leśny oraz rozpraszający.

 

Rozpraszanie – co musisz wiedzieć o tym sposobie

Ta metoda polega na rozbijaniu grzybów na małe kawałeczki oraz rozrzucaniu ich w takich miejscach, gdzie będą miały sprzyjające warunki do ich wzrostu. Zarodniki rozwiną się same, jeżeli trafią na dobre miejsce. Wilgotność nie może być za niska, w przeciwnym razie metoda okaże się nieskuteczna.

 

Namaczanie – metoda dla najbardziej doświadczonych

To sposób praktykowany przez osoby mające wprawę i dość duże doświadczenie. Metoda polega na zgniataniu samych kapeluszy grzybów. Następnie należy je namoczyć w 10 litrowym wiadrze z wodą. Istotnymi składnikami są również drożdże oraz cukier, które należy dodać do roztworu.

 

Tak powstała mieszanka musi odczekać tydzień. Po upływie tego czasu następnym krokiem jest rozcieńczenie każdego litra otrzymanego płynu z 10 litrami wody.  Kolejnym etapem jest sadzenie. Wokół młodych drzewek trzeba zlikwidować wierzchnią warstwę gleby (ok. 15 centymetrów). Powstałe wgłębienia należy zalać wcześniej przygotowanym roztworem. Na sam koniec zasypujemy ziemią rozkopany obszar i przygniatamy. Trzeba pamiętać, aby raz w tygodniu podlewać te miejsca.

 

Grzybnia – jak i gdzie ją umiejscowić

Istnieje metoda, w której wykopujemy grzyby wraz z ziemią, a następnie sadzimy je w wybranym przez nas miejscu w ogrodzie. Należy wówczas pamiętać o częstym podlewaniu. Grzybnię można kupić także w sklepach ogrodniczych. Wystarczy ją tylko posadzić w dobrym miejscu. Co więcej, blisko podłoża, w którym znajduje się grzybnia, można umiejscowić drewnianą deskę, która przyczyni się do stworzenia efektu cieplarnianego.

 

Szklarnie – jako jedno z lepszych miejsc do hodowli grzybów

Szklarnie to miejsca, w których lubią przebywać niektóre gatunki grzybów – za przykład można podać boczniaki. Do uprawy tego gatunku nadadzą się worki. Jedyne co będzie potrzebne to woda, 60-litrowe torby słomy oraz grzybnia. Ponadto grzyb musi przebywać w miejscu, w którym będzie temperatura pokojowa oraz wilgotność na poziomie 85%. Zatem do hodowli może nadać się jakieś pomieszczenie gospodarcze bądź piwnica.

 

Dobrze by było, aby pomieszczenie, w którym będą przebywać grzyby, miało okno. Jeżeli go nie ma, sprawdzi się również żarówka. Co należy zrobić ze słomą? Nie wystarczy tylko wypchać nią worków. Przed tym trzeba ją zagotować w garnku i lekko ostudzić.

 

Potem wyciskamy z niej nadmiar wilgoci i dopiero układamy w plastikowych torbach warstwami, w taki sposób, aby na każdej z nich znalazły się 3 bądź 4 strzępki grzybni, które powinny być widoczne z zewnątrz. Z torby trzeba pozbywać się nadmiaru wilgoci, dlatego też należy w niej zrobić małe nacięcia na spodzie. Grzyby zaczną kiełkować, przez co będą potrzebowały więcej miejsca. Wtedy nacięcia powinno zrobić się obok nich. Dzięki temu będą mogły rozrastać się na zewnątrz.

 

Jeżeli boczniakom zapewnimy stały dostęp do świeżego powietrza oraz światła i w dodatku będą przebywały w odpowiedniej temperaturze, to można je uprawiać nawet przez cały rok.

error: Content is protected !!