Domowy, letni ogródek apteczny – Sprawdź jak szybko i łatwo wyhodujesz zioła, które mają zbawienny wpływ dla naszego zdrowia

Każdy, kto jest szczęśliwym właścicielem domu i posiada swój przydomowy ogródek lub działkę wie, jakie to daje możliwości. Niezwykle miło jest zebrać coś swojego, prawdziwego i zdrowego z ogrodu! W moim ogródku, zawsze znajdzie się kawałek ziemi, który zawsze przeznaczam pod uprawę aromatycznych ziół, które mają niezwykłe właściwości lecznicze.

 

Własny ogródek apteczny, pozwoli znacznie ograniczyć wizyty w aptece, a samodzielnie wyhodowane i zadbane zioła, bardzo szybko wynagrodzą Ci opiekę, porządną dawką korzyści zdrowotnych. Poznaj zatem kilka dobrych powodów, dla których warto jest uprawiać zioła we własnym ogródku.

 

 

Zioła lecznicze do stosowania

Miałam szczęście dorastać w rodzinie ściśle związaną z medycyną i doskonale znam cenę naturalnych leków. Są one zazwyczaj najbezpieczniejsze, ale zarazem i najdroższe. Najważniejsze jest to, aby nie leczyć się samemu i mieć stały kontakt ze specjalistą. Warto również dowiedzieć się, czego potrzebuje nasz organizm i dostosować hodowlę ziół tak, aby znalazły się tam te zioła, które są korzystne dla nas i naszych bliskich.

 

Dodatkowo, warto jest również gromadzić przepisy i porady naszych babć, które z pewnością możemy obdarzyć zaufaniem i skutecznością. W aptekach i sklepach zielarskich, można dostać szeroką gamę najróżniejszych, suszonych ziół, jednak pochodzą od różnych producentów, a niestety często bywa tak, że są one skupowane od mieszkańców wiosek i przedmieść. To niestety może oznaczać, że zakupimy w rezultacie zwykłą trawę lub odmiany dekoracyjne pożądanych ziół.

Poznaj kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze i uprawie ziół leczniczych w Twoim ogródku.

 

 

Jak wyhodować ogródek ziołowy

Najważniejsze jest to, aby dowiedzieć się przede wszystkim, czego potrzebujesz. Zwykle, kiedy mówimy zioła, mamy na myśli bazylię, nagietek, miętę lub tymianek, czyli zioła kulinarno-aromatyczne. Dlatego, jeśli potrzebujesz ziół nie tylko do celów kulinarnych ale również leczniczych, musisz potraktować to nieco poważniej. Zrób badania, skonsultuj się ze swoim lekarzem i dowiedz, które z nich będą dla Ciebie odpowiednie.

 

 

Następnie zarezerwuj dla nich odpowiednie miejsce i pamiętaj, że do celów leczniczych, jednorazowo potrzebujesz od jednej do kilku łyżek suszonych ziół. Ważne jest również uwzględnienie rodzaju i jakości ziemi oraz panującego klimatu. Poniżej znajdziesz pięć wszechstronnych kombinacji ziół, które dobrze ze sobą współpracują, a każdy służy do leczenia innych dolegliwości zdrowotnych:

 

Zioła na poprawę trawienia

Aby ustabilizować pracę przewodu pokarmowego, odpowiednie będą: piołun, karczoch, dziurawiec, koper włoski, hyzop, krwawnik pospolity i kminek. Podlewaj raz w tygodniu, nawet w gorące i suche lata.

 

 

Zioła uspakajające i relaksujące

Precz z nerwicami, bezsennością i chronicznym zmęczeniem, a idealnie do tego nadaje się: melisa, roślina miodowa snakehead, lawenda, rozmaryn i ruta. Podlewaj raz w tygodniu.

 

Zioła pomocne przy gojeniu się ran

Zioła te pomagają w nadmiernych krwawieniach i są stosowane w celu przyspieszenia regeneracji tkanek, a należą do nich: stokrotka, jeżówka purpurowa, portulaka, nagietek, cebula, weronika długolistna, monarda dębowa. Podlewaj dwa razy w tygodniu, również w porze gorącej i suchej.

 

 

Zioła wspomagające układ oddechowy

Warto stosować przy infekcjach płuc, które często łączą się z przeziębieniami i są to: dziewanna, oregano, lofanta, ślaz, tymianek, szałwia i hyzop. Podlewaj raz w tygodniu.

 

Zioła na dobre samopoczucie

Aby poprawić swoje samopoczucie i dodać energii, koniecznie zasadź w ogródku: oman, różaniec górski, chryzantema, biała jeżówka, badan. Podlewaj raz w tygodniu.

 

 

W obecnych czasach słowo „naturalny”, automatycznie podnosi cenę każdego produktu. Coraz częściej poszukujemy ekologicznych owoców, warzyw, herbat i naturalnych leków. Dlatego posiadanie własnego ogródka aptecznego, może okazać się wręcz zbawienne dla nas i naszych bliskich. Domowy, ziołowy ogródek nie zajmuje dużo miejsca, a korzyści płynące z jego posiadania są ogromne. Powodzenia!

 

A czy Ty już wiesz, jakie zioła lecznicze zapuszczą korzenie tego lata w Twoim ogródku?

error: Content is protected !!